BALKAN TURLARINDA ŞOK FİYAT 399€!!

BALKAN TURLARINDA ŞOK FİYAT 399€!!
Ankara çıkışlı Balkanlar Turu

19 Ağustos 2017 Cumartesi

Dünyanın En Derin 8 Noktası

Dibin de dibini görmeye hazır olun! Mağaralardan göllere, dünyanın en derin yerlerini keşfe çıktık.
Dünyanın en dip noktalarına ulaşma isteği sanki insanlar üzerinde sihirli bir etki yaratıyor. Yolun sonunda elde edeceğiniz şeyin sadece karanlık olacağı doğru ama bu büyülü atmosferi de yeryüzünün başka bir köşesinde bulmanız mümkün değil.
Mağaralardan göllere, dünyanın en derin noktalarını araştırdık.
Bir mağarayı keşfetmek
Krubera Mağarası, Gürcistan
Nerede: Gürcistan
Derinliği: 2,197 metre
Zorluk derecesi: 9
Gürcistan'daki Arabika Dağları'nda yer alan Krubera Mağarası, bölgede bulunan ve mağaracılar için harika fırsatlar sunan noktalardan sadece bir tanesi. 2012 yılında Ukraynalı maceracı Gennadiy Samokhin tarafından 2,197 metreye kadar keşfedilen Krubera, şu an için dünyanın bilinen en derin mağarası.
Derin okyanus dalışı
Okyanus tabanına yapılan ilk dalış
Nerede: Mariana Çukuru
Derinliği: 10,916 metre
Zorluk derecesi: 10
İlk defa 1960 yılında Don Walsh ve Jacques Piccard tarafından Trieste adlı bir batiskaf kullanılarak keşfedilen çukur, 2012 yılında ünlü yönetmen James Cameron tarafından daha modern bir keşif denizaltısı kullanılarak tekrar filme alındı. Okyanusların en derin noktasına dalış yapan Deepsea Challenger adlı araç sayesinde bilim dünyası okyanus tabanı ile ilgili paha biçilmez bilgilere ulaşma fırsatı da buldu.
Bir volkan ve dünyanın merkezine seyahat
Thrihnukagigur Volkanı'nı ziyaret edebilirsiniz
Nerede: İzlanda
Derinliği: 213 metre
Zorluk derecesi: 5
İzlanda'daki bu sönmüş volkan, içeriden keşfedebileceğiniz dünya üzerindeki sayılı volkanlardan bir tanesi. Çekinmenize gerek yok çünkü en son 4.000 yıl önce püskürmüş ve yakın zamanda faaliyete geçeceğine dair bir bilgi yok. Volkanı ziyaret etmek için öyle profesyonel mağaracı falan olmanıza da gerek yok. Kraterin ağzında bineceğiniz asansör ile aşağıya inerek rengarenk kraterin eşsiz manzarasına tanık olabilirsiniz.
İnsan yapımı en derin çukur
Mponeng altın madeni
Nerede: Güney Afrika
Derinliği: 4000 metre
Zorluk derecesi: 6
Mponeng, Güney Afrika'da yer alan bir altın madeni ve 4.000 metre derinliğindeki bu insan yapısı çukurun dibine ulaşmak tam bir saat sürüyor. Hala aktif olan madenin en dip noktasında ısı 60 derece ve nem de %95 civarında.
Sibirya, en derin gölün vatanı
Baykal, dünyanın en derin gölü
Nerede: Güneydoğu Sibirya
Derinliği: 1.637 metre
Zorluk derecesi: 8
Dünyanın en ulaşılmaz mekanlarından biri olan Sibirya'nın en ulaşılmaz köşesinde yer alan Baykal Gölü'nün dibine dalmak profesyonel anlamda mümkün. Hatta 2013 yılında Sochi'de gerçekleşen Kış Olimpiyatları'nın meşalesi burada yakıldı ve Rusya Devlet Başkanı Putin, özel bir denizaltı ile buraya gelerek olaya tanıklık etti.
Dünyanın en çukur noktası
Buzun altında uzanan en alçak nokta
Nerede: Batı Antarktika
Derinliği: Deniz seviyesinin 2.555 metre altı
Zorluk derecesi: 10
Bentley Buzaltı Çukuru, dünyanın üzeri okyanusla kaplı olmayan en çukur noktası olarak biliniyor. Üzeri suyla kaplı değil derken, bölgeyi kaplayan kalın buz tabakasını da unutmamak lazım tabii ki. ABD'deki Büyük Kanyon'dan daha derin olan bu çukur bölge, uyduları kullanarak Ellsworth Buzaltı Yükseltileri'nin haritasını çıkartan bir grup bilim insanı tarafından keşfedildi.
En derin tüplü dalış
Ahmed Gabr burada dalış rekoru kırdı
Nerede: Kızıl Deniz, Mısır
Derinliği: 332,35 metre
Zorluk derecesi: 9
Profesyonel dalgıç Ahmed Gabr, geçen yıl Eylül ayında Kızıl Deniz'de tam 332,35 metreye daldı ve bir önceki rekoru 14,1 metre daha geliştirmeyi başardı.
Dışarı çıkmak için tırmanış yapmanız gereken mağara
Cin Meclisi Mağarası
Nerede: Umman
Derinliği: 310 metre
Zorluk derecesi: 9
Dünyanın en büyük iç alanına sahip olan Cin Meclisi Mağarası'nın kubbe yüksekliği 160 metre. 2007 yılında Felix Baumgartner'ın serbest atlayış yaptığı bu mağaranın tabanına geçen yıl da Chris Sharma ve Stefan Glowacz, daha önce hiç kullanılmamış bir rotadan inmeyi başardılar.

En uygun Oteller - %50ye Varan İndirim!!!

2018 ERKEN REZERVASYONU KAÇIRMAYIN

İlginizi çekebilir...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

bizi takip edin...

ilginizi çekebilir