BALKAN TURLARINDA ŞOK FİYAT 399€!!

BALKAN TURLARINDA ŞOK FİYAT 399€!!
Ankara çıkışlı Balkanlar Turu

30 Mayıs 2015 Cumartesi

Basinizi Dondurecek 10 Teleferik Hatti

Başınızı Döndürecek 10 Teleferik Hattı

Kimi en uzun, kimi en yüksek. Nabzınızı yükseltecek bu teleferikleri görmeye hazır olun.

İnsanoğlunun mühendislik dehasını konuşturduğu belki de en güzel örneklerden biri teleferikler. Uzun ve zorlu bir yolculuk yerine konforlu bir seyahatle zirveye ulaşmanın en kısa yolu olan bu icada en çok kayakçılar ve dağ bisikletçileri minnettardır herhalde.
Birçok Hollywood filmine de çıkardığı arızalarla heyecan katan teleferikler dünyanın her yanında keyif için kullanılmıyor. Bazı yerlerde trafiği rahatlatmak için gerilen kablolar, bazen de yerel halkın günlük yaşantısındaki en hayati ulaşım aracı oluyor.
Dünyanın en hızlı teleferiği


Asya’nın en görkemli teleferik hatlarından biri olan Genting Skyway, Malezya’daki Gohtong Jaya ve Resorts World Genting'i birbirine bağlıyor. Güneydoğu Asya’nın en uzun kablo hatlarından birisi olan teleferik sisteminde kabinler saatte 21,6 kilometre hıza ulaşarak “dünyanın en hızlısı” unvanını da ellerinde bulunduruyorlar.
En muhteşem manzara
 Dağcıları ve ziyaretçileri dakikalar içerisinde Chamonix’den Mt Blanc zirvesine çok yakın bir noktaya taşıyan The Aiguille du Midi teleferik hattı belki de dünyanın en etkileyici teleferik manzarasına sahip. Biraz daha ilerleyerek Vallée Blanche’tan Pointe Helbrunner’e geçerek çok daha güzel bir Alp manzarasına şahit olmak da mümkün.
Dış dünya ile bağlantı kuran teleferik

Batıdaki örnekleri kadar konforlu ve hızlı olmasa da, Çin’in Yushan bölgesindeki bu el yapımı teleferik de en az onlar kadar hassas bir mühendislik içeriyor. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki hat, bölgede yaşayan insanların dış dünya ile olan tek bağlantısı. Tek problem: Aşağı bakmasanız iyi olur…
İsviçre tarzı verimlilik
El yapımı teleferikten, İsviçre tarzı 21. yüzyıl teknolojisine dönelim ve dünyanın ilk açık tavanlı-çift güverteli teleferiği ile tanışalım. 1900 metre yükseklikteki Stanserhorn Dağı’na yaklaşık 6 dakikada çıkan bu teleferik kabini aynı anda size 360 derecelik bir dağ manzarası da sunuyor.
Tanrının Şehri’ndeki teleferik

Rio de Janeiro belki de teleferik hatlarının en çok kullanıldığı şehirlerden bir tanesi. Özellikle 1979 yapımı bir Bond filmi olan Moonraker’daki unutulmaz dövüş sahnelerine de ev sahipliği yapan ünlü Kesmeşeker Tepesi'ne çıkan teleferik hattı da en az dev İsa heykeline giden hat kadar eşsiz bir manzaraya sahip.
Çin mühendisliği Bölüm: 2
Yolcu taşıyan en uzun dağ teleferik hattı unvanına sahip olan bu kablo sistemi, tam 7455 metre uzunluğunda ve hat üzerindeki kabinler son durağa ulaştıklarında toplam 1279 metre yükselmiş oluyorlar. Fakat en uzun derken aşağıdaki La Paz teleferiğini hesaba katmışlar mı, orası biraz karışık.
La Paz’daki halk teleferiği
 2014 yılında hizmete açılan ve Bolivya’nın başkenti La Paz’da yer alan bu hat, diğerlerinin aksine dağcılar veya turistler için değil, şehir merkezine ulaşmakta zorluk çeken banliyö sakinlerinin ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş. Toplam 10 kilometre uzunluğundaki hat, şehrin trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatmış.
Thames üzerinden seyahat
 Londra’daki Thames Nehri’nin üzerinde tam 34 tane köprü olması, başka bir ulaşım hattına gerek olmadığı anlamına gelmiyor. 2012 yılında hizmete açılan Emirates Air Line sayesinde hem Londralılar hem de turistler 90 metre yükseklikten İngiliz başkentinin eşsiz manzarasını seyredebiliyorlar.
En uzun desteksiz kablo hattı

 
 Teleferik deyince oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip Kanadalıları da unutmamak gerek. Whistler Blackcomb tatil bölgesinde kurulu olan PEAK 2 PEAK teleferik hattı tam 3024 metre uzunluğunda ve vadi tabanından 436 metre yüksekte yer alıyor. Özelliği ne mi? Başı ve sonu arasında hiçbir destek direği yok.
Dünyanın en yüksek teleferik hattı


En uygun Oteller - %50ye Varan İndirim!!!

2018 ERKEN REZERVASYONU KAÇIRMAYIN

İlginizi çekebilir...

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

bizi takip edin...

ilginizi çekebilir